A Kaposvári Tigristarka révbe ért?!
A 2008. Decemberében, az MGKSZ rendezésében lezajlott Nemzeti Kisállat Kiállítás keretein belűl kiállított 59 kaposvári tigristarka (és az otthon maradottak) talán révbe ért! Azért talán, mert írásos igazolást a fajta elismeréséről én magam nem láttam, csak szóbeli ígéretet hallottam arról, hogy már csak a regisztráció van hátra, februárban pedig kiadja a Szövetség a hivatalos fajtaleírást és az iránymutató dokumentációt. BÍzunk abban, hogy ez megtörténik!
"Először is kezdeném a nevével , mert mindenki kérdezi, hogy miért tigristarka? Mi azt a nevet adtuk, amit valamikor Kalota László adott a galambnak. E galambfajta kitenyésztését néhai Kalota László 1954- ben kezdte el és 1971-be fejezte be.Sajnos sok mindent nem tudtunk felkutatni, hogy miért, milyen körölmények között tenyésztette ezt a galambfajtát, és miért nem fejezte be művét."
Katalógus részlet
1969. Áprilisi Galambjaink
"Ekkor még fekete, vörös, sárga-tarka galambjai voltak. Kalota László halála után a 90-es évekre ezek a galambok teljesen kihaltak. Nem lehetett fellelni egyetlen példányt sem. sajnos, a fajta elismertetésére nem került sor."
Újságrészlet Fotó a cikkhez
A szakirodalomban és szaksajtóban már temették a fajtát. "Később Kovács Zsolt fiatal galambász kezébe került egy fotó és a fajtaleírás. A galamb megtetszett neki és elhatározta, hogy megpróbál előhívni egy olyan galambot, melyet egy előző kaposvári galambász már kitenyésztett. Mert mindíg mondta: " Minden városnak van galambja" Miért ne lehetne Kaposvárnak is?
1999-ben a tenyésztést újra kezdte. A sok sikertelenség nem vette kedvét, inkább még nagyobb ambícióval fogott bele az újabb párosításokba. 2002. Augusztusában már a szántódpusztai galambbemutatón szerepeltette kedvenceit.
Munkájához a kövezkező fajtákat használta fel:
-Keresztezett tarka keringő
-Tarka Angol tippler
-Budapesti tükrös
-Budapesti magasröptű ( a fej javításához)
2003-tól ketten kapcsolódtak be a fajta alakításába, szaporításába. Tián István kaposszerdahelyi és Kovács Róbert dunakeszi galambászok.
Egymást követték a kiállítások:
2003. December Nagyatád
2004. November Nagyatád
2006. November Zalaegerszeg
2006. November Szeghalom
2007. November Nagyatád
2008 Októberében Kovács Zsolt barátom telefonon megkeresett, azzal a kérdéssel, hogy kellene-e néhány kaposvári tigristarka galamb? Miért ne mondtam és az októberi börzén már ki is választhattam a nekem tetsző egyedeket. Helyhiány miatt csak négy példányt vittem haza. (otthon már megbántam, hogy nem többet)
Zsolt még a börzén megtudta, hogy ha Dabason kiállításra kerül a szokásos ötven egyed akkor meglehet a fajtaelismerés, így megkért engem , hogy a nálam lévő galambokat, ha van rá lehetőségem vigyem el Dabasra, biztos ami biztos (hiszen kizárás is lehetséges)
2008. November Dortmund négy galamb
2008. November Debrecen tizenkettő galamb
2008. December Dabas ötvenkilenc galamb
Elvittem azt a három galambot amelyek rendelkeztek szabályos gyűrűvel. Berakás után büszkén sétáltam a kaposvári tigrisek ketrecsorai előtt. Lehettem volna szerényebb is a három egyedemmel, ráadásul nem is én tenyésztettem őket, hanem Tián István. Impozáns látványt nyújtott a majd 60 galamb. A legnagyobb részük fekete, kisebb részben vörös,sárga és olaj színű.
A bírálat lezajlott, több mint 50 példányt mínősítettek.
S mint a címben, most is azt írom, A Kaposvári Tigristarka révbe ért?!
Várjuk a dokumentumokat. Mert a szó elszáll az írás marad!!
Reméljük, hogy a tigrisek megnyerik a tenyésztők bizalmát és egyre többen tenyésztik idővel!
Tisztelet Kalota Lászlónak, Tisztelet Kovács Zsoltnak a rendíthetelen és kitartó munkájáért! Tisztelet a segítőinek!
Zárszóként egy kis képzavar:
Szárnyaljatok Tigrisek!!!!!
Készűlt: Tián István írásából idézve, Kovács Zsolt képgyűjtéséből Kocsis Kálmán néhány fotójával és kontárkodásával
2008.12.31.
Kaposvári tigristarka galamb
SZÁRMAZÁSI HELY: Magyarország ;KAPOSVÁR
Küllem főbb jellemzői: Formás megjelenésű kissé nyújtott testfelépítésű, galamb.
Fej: A testhez viszonyítva arányos, a fejtető kissé lapos. A tarkó ívében lekerekített. A homlok a csőrrel enyhe törést képez.
Szem és szembőr: Gyöngyszem, kétsoros, a feketéknél a szembőr szürkés színű, a vörös és sárga színűeknél, világos színű egysoros.
Csőr: A csőrzugtól a káva hegyéig: 17-19 mm kissé lefelé irányuló, feketéknél sötét, vörös és a sárga színűeknél világos szaru színű.
Nyak: közepes hosszúságú közel függőleges tartású, a váll felé szélesedő.
Mell: kissé emelt, izmos.
Hát: közepesen széles, válltól a farok felé enyhén lejt.
Szárnyak: jól zártak, testhez simuló az evező tollak a kormánytollakon fekszenek, de nem érintik egymást. A szárnybúbokat a mell tollai kissé takarnak.
Farok: közepes hosszúságú, jól zárt, a hát vonalát követi, kormánytollak száma:12db.
Lábak: közepes hosszúságú, a csüd és a lábujjak tollatlanok. Karmok a csőr színével azonosak.
Tollazat: tömött feszes, a testhez jól simuló.
Szín változat: fekete, vörös, sárga,olaj
Rajz: Tigristarka
Súlyos hibák: kerek fej, hosszú csőr, fehér hát, fehér toll az evező és a kormánytollakon, sötét vagy felemás szem, feketéknél világos karom
Enyhe hibák: vízszintes tartás, feketéknél világos szembőr, kevésbé intenzív szín, világosabb vagy sötétebb rajzolat.
Gyűrű méret: 7 mm-es IV-es
Értékmérő küllemi jegyek bírálási sorrendje: rajz, testfelépítés, fej, nagyság
|
Tisztelt galambász társak,mi a fiammal Kovács Zsolt jóvoltával elkezdtük a Kaposvári Tigris tarka tenyésztését ,röptetését. 30 db. galambot röptettünk napi 3 alkalommal való hajtás után egy hónap elteltével 2,45 perc röpidőt sikerült elérni.Ebből 45 perc tünő volt.Igaz 5 pár Budapesti Magas szálló is volt köztük,de azért,hogy egy kicsit húzzák őket.Most nyár végén már nem kellett Budapesti,mennek szépen maguktól. Olyan látvány amit egyszer lát az ember azt soha nem felejti el,amikor a tarka galambok csak veréb nagyságúak és keringelek az ember feje felett.minden pillanatban más és más színt lát az ember. Sokszor nem lehet meg mondani milyen színű galambok repülnek,mert vibrál az egész csapat. de ezt látni kell ,leírni nem lehet.Minden galambszerető tenyésztőnek ajánlani tudom ezt a fajtát,ha hozzá tud férni ne hagyja ki mert nemtudja mit veszít. Sok szerencsét mindenkinek aki megpróbálja. Laczkovszki László és SzaBolcs