A szegedi magasszálló keringő 1965-ben és napjainkban használatos fajta leírásának összehasonlítása
|
1965
|
|
Napjainkban
|
Nagy múltra visszatekintő, egyes adatok szerint még a török időkből származó, később különböző jól szálló fajtákkal több alkalommal keresztezett, előbb bukó és pergő, napjainkban lebegő röpmodorban hosszú röpidőt és jelentős tűnőt szálló magasröptű keringő fajta.
|
|
Származási hely: A fajtát Magyarországon a Nagyalföld déli táján tenyésztették ki.
|
Szegeden három főtípusban tenyésztik: a) Kisebb, alacsonyabb és rövidebb testű, tompítottan szögletes fejű, széles, kétsoros szemgyűrűjű, rövid, vastagcsőrű, egyszínűek. b) Hosszabb lábú, nyúlánkabb testű, nyújtottabb fejű és hosszabb csőrű, hátasok. c) A két típus között álló örvösök, amelyek fehér alapszínű galambok színes nyak, fej és vállbabozással, sötét szaruszínű , félhosszú csőrrel.
|
|
A csőr hossza jelenleg a különböző rajzváltozatok estében még eltérő, de törekedni kell a 18-21 mm közötti csőrhossz elérésére.
|
Közepes nagyságú, széles, izmosmellű, keskenyfarkú, fésűsfejű, lassú , lebegő röpmodorú keringők. Az izmos törzs a a mel irányában mérsékelten emelt, a farok felé enyhén lejt és fokozatosan elvékonyodik. A hát és a derék vonalát a kormánytollak törés nélkül követik.
|
|
Közepes nagyságú, méreteiben arányos, elegáns megjelenésű, a fej hátrahúzottan megtartott, enyhén meredek testtartású röpgalamb. Testhossza: 20-22 cm.
|
Fej: Kicsi ,az egyszínüeké tompított élű kockára emlékeztető, a fejtető közepén enyhe méllyedéssel. Az örvösök feje hosszúkás gömbölyded, a csőrtő irányában mérsékelten nyújtott. A szíveseké hosszúkás, körte alakú. A tarkót a fejbúb síkjával egymagasságban végződő, ahhoz símuló, fültől fülig érő, két végén tollforgóban végződő fésű díszíti.
|
|
Fej: Enyhén hosszúkás, a homlok húzott, ék alakú, a csőrgerinchez törés nélkül csatlakozik. A fejtető lapos, vízszintes tartású és téglalap alakú. A homlok és a fejtető lekerekített élben találkoznak. A pofák párhuzamosak a tarkót teljesen takarja a dús tollazatú fésű, melynek éle a fejtető síkjánál 3-5 mm-rel magasabb, fültől fülig ér és ott tollforgóban végződik, a nyak éle a fésű alatt enyhe bevágódás után sörényszerűen folytatódik.
|
Szem: A keringőkre jellemző gyöngyszem. Az örvösök, kékek és a fekete hátasok szivárványhártyája ezüstös, a feketéké, vöröseké, sárgáké és a fakóké fehér gyöngyszínű. A fehéreké, sárga vörös és kék hátasoké gesztenyebarna (bükkönyszem). A szemgyűrű kétsoros simaszövetű, pergamenszínű.
|
|
Szem, szemgyűrű: A szem közepes nagyságú, enyhén kidomborodó. Az egyszínűek, és az örvösök szivárványhártyája gyöngyszínű, a szívhátúaké bükkönyszem. A hófehérek írisze gyöngyszínű és sötét is lehet. A szembőr kétsoros, sima szövetű, világos pergamen színű, az örvösök szemgyűrűje hamvaskék. |
Csőr: gerince a homlok vonalát törés nékül vagy enyhe töréssel követi. Az egyszínűeké rövidebb, vastagabb, ék alakú (verébcsőr). A hátasok csőre vékonyabb, félhosszú, az örvösöké a kettő közötti hosszúságú, s az egyszínűekénél vékonyabb. Színe a kékeknél sötét palaszürke, a feketéké csontszínű, sötét heggyel. A vörösek, sárgák, fehérek, fakók, valamint a vörös és sárga hátasok csőre rózsás árnyalatú csontszínű. A fekete hátasok csőrhegye fekete, a kékhátasokén szürke folt található. |
|
Csőr: Ék alakú, tőben vastag, a kávák hegye felé egyenletesen vékonyodó. Hossza jelenleg a különböző rajzváltozatok esetében még eltérő, de törekedni kell a 18-21 mm közötti csőrhossz elérésére. A csőr színe szalagoskékek, kovácsoltkékek, deresek esetében palaszürke, a csőr hegyéig sötétedő. A vörös és a sárga egyszínűeknek , valamint ezek szívhátú és fakó változatainak és a hófehéreknek a csőre világos szaruszínű. Feketék és fekete szívhátúak világos szaruszínű csőrének felső káváján fekete jelzettség (érc) van. A kék szívhátúak világos szaruszínű felső kávája világoskék sávval jelzett. Az ezüstfakó világos szaruszínű csőre világoskék. Az orrdudor közepesen fejlett, fehéren porozott. |
Nyak: Közepes hosszúságú, a vállak felé fokozatosan vastagodó, hátrafelé enyhé ívelt, a toroktáj ívben kimetszett. |
|
Nyak: Közepes hosszúságú, ívelt, a toroknál kereken kimetszett. A hímek nyaka vastagabb, a tojóké vékonyabb kecses, a nemi jellegre utaló eltérés. |
Mell: Széles, mérsékelten előre domborodó, kismértékben emelt tartású.
Hát. Vállban széles, közepes hosszúságú, a derékon át a farok felé egyenletesen lejtő és elkeskenyedő.
|
|
Mell: Széles, jól izmolt, kissé előre domborodó, enyhén emelt tartású.
Hát. A vállak között széles, a farok felé enyhén lejtő, derékban elkeskenyedő.
|
Szárnyak: Szélesek és hosszúak, a test oldalaihoz szorosan záródik. A vállbúbok szabadon állók. Az evezők hegye a farkon nyugszik, vagy a szélső kormánytollakhoz simul és azok végét csaknem eléri. |
|
Szárnyak: Feszeseek, a test oldalaihoz jól simulók, az elsőrendű evezők a szélső kormánytollakon fekszenek, hegyük a farok végét csaknem eléik. A vállbúbok a mell tollaival takartak. |
Farok: Közepes hosszúságú, zárt, keskeny. A kormánytollak száma 12. |
|
Farok: Keskeny, zárt, a lejtővonalát törés nélkül követi, vége a talajt nem érinti. A kormánytollak száma 12. |
Lábak: Rövidek, a csűd és az ujjak tolatlanok, élénk vörös színüek. A karmok színe a csőr színével megegyezik. |
|
Lábak. Rövidek tág állásúak a csüdök és az ujjak tollatlanok, élénkvörös színűek, csupaszok. A karmok színe a csőr színével megegyező, míg az örvösök karom színe világos szaruszínű. |
Tollazat,színe, rajza,szerkezete:
A testhez feszesen hozzásímuló tollazat egyszínűeken fekete, vörös,sárga, kék vagy fehér. A szalagosak kéken kívűl sárga, vörös és ezüstfakó szalagosban fordulnak elő. Vannak még kék és kávébarna (verébstín) kovácsoltak, valamint (vakzsinóros) szalagos feketék. A félkékek fekete galambok kék farokkal. A szívesrajzú, hátas vagy nyerges galambok feje vagy tiszta fehér, vagy a fejtető közepén tökmag alakú színes folttal (pontos fejűek) , vagy a csőrtőig lehúzódó színes homlokfolttal (szárcsával) díszített. Előfordulnak tiszta fehér fejjel is (jegyzetlenek). A fehér rajz a csőr alatt mintegy 5 mm-re húzodik. Néha mélyebben fut (elejesek) , vagy csak a torokig ér (torkigos). Az áll alatt húzódó fejrajz a fül irányában kissé beszögellik. Színes a nyak, a fésű, a begy, a mell, a hát felső része és a ráboruló szárnyfedők egy része, valamint a farok a fedő és támasztó tollakkal. A fejen kívül fehér még az áll, a torok, a nyak elejének felső része, a derék, a has, a combtollazat, az első és másodrendű evezők, azok alsó és felső fedőtollai, valamint a fiókszárny. A szívhátúak fekete, vörös, sárga és kék szívesekként ismertek. Az örvösök fióka tollazatban fehér galambok. A vedlések során a fej, a nyak, a begy, a vállak tollazatában színes (vörös) tollak nőnek. A vörös örvösök között szín szerint élénk, világosabb árnyalatúakat, és sötétvörös ún. meggypiros örvösöket különböztetünk meg. Mindkettö lehet nagy vagy kis örvű. A nagyörvösöknél a fej, a nyak, a begy, a vállak és a szárnypajzs is vörösen babozott. A kisörvöseknél csak a fej, és a nyak örvös.
Súlyos hibák:
Durva alkat, hosszú lábak, fejtől elálló magasan tűzött fésű. Hosszú derék és farok, a feketék sötétszínű csőre.
Enyhe hibák:
Vízszintes testtartás, a szárnyhegyeken kissé túlérő kormánytollak. Az evezők kisfokú lógatása.
Dr Szűcs-Dr Szcsényi művének felhasználásával.
|
|
Szín és rajzváltozatok:
Egyszínűek: Fehér, fekete, vörös, sárga.
Szalagosak: Kék, kékderes, kovácsoltkék (potykás), kékfakó, vörösfakó, sárgafakó. A fakók kovácsolt rajzzal is elfogadottak.
Rajzosak: Az örvösök alapszíne fehér. A fej, a nyak a begy aljáig, a szárnypajzsok, a hát a derék vonaláig meggypiros babokkal tarkázott. A fejen és a nyakon mutatkozó szálkás színezettség alapján "karmolt" örvösök, míg a rajz kiterjedtsége szerint kis és nagy örvösök (életkor szerint) különböztethetők meg. Ha a hát és a szárnypajzs a derék vonaláig egyöntetű meggyvörös, akkor a "táblás" örvös elnevezés a használatos. Szívhátúak fekete, vörös, sárga, és kék szívesek. Fehér a fej és az előke. A fejtető közepén kerekded színes folt, koronacsepp helyezkedik, melynek területe hozzávetőlegesen a fejtető nagyságának fele. A kék szívesek fején nincs koronacsepp, törekedni kell a koronacsepp elérésére (tisztafejű). Fehér továbbá a derék, a combok, a has, a szárnypajzs (szívrajz kivételével) valamint az első és másodrendű evezők. Színes a koronacseppen túl a fülrajz (ülőke), mely a fésű forgóitól indulva vízszintesen fut a szemgyűrűig, majd onnan 8-10mm hosszan lefelé halad. Színes továbbá a fésű, a nyak (az előke kivételével), a begy valamint szívhát,a farok a fedő-és támasztó tollaival együtt. A színek teltek, a nyak fémes csillogású.
Enyhe hibák: Az ideálistól kismértékben eltérő alak, vagy test nagyság. Enyhe törés a homlok-csőr vonalban. A gyöngyszeműek íriszének szűrkés szemcsézettsége vagy kékes árnyalata. Egy karom eltérő színe. A kovácsolt kékek ritka vagy egyenlőtlen kovácsoltsága. A kékek kívánatosnál sötétebb színe. Néhány eltérő színű toll a fejen (szeplős), vagy a szívhátúak deréktáján. A szemgyűrűig nem érő fülőke. Az ideálisnál kisebb vagy nagyobb koronacsepp. A tollforgók kisebb szimmetrikus eltérése. A kék szívhátúak felső csőrkávája kékes jelzettségének hiánya. Az örvösök és kék deresek jelzettségének fehér homloka (hókafej).
Súlyos hibák: Nagy test, hosszú, nyúlánk termet. Magas, ívelt homlok, rövid, széles, domború fejtető. Jelentős törés a csőrgerinc és a homlok találkozási helyén. Vékony csőrtő, vékony, ívelt csőr (gerlecsőr). Túl magas vagy a tarkóra simuló fésű, a tollforgók hiánya, hegyes illetve ferde fésű. Sárga, vörös valamint egysoros szemgyűrű. Vérerezett vagy sárga szivárványhártya (kukoricaszem), sötét írisz (ahol ez nem előírásos), felemás szem. A fekete egyszínűek, a fekete és kék szívhátúak, valamint a fakók alsó csőrkávájának sötét jelzettsége, ugyanezek felső csőrkáva hegye jelzettségének hiánya. Az örvösök csőrszínének fekete vagy barna elszíneződése éppúgy, mint fehér csőrkávája. A kékszívhátúak felső csőrkávájának fekete jelzettsége. A fésűig nyúló koronacsepp. Keskeny, magasan emelt mell, fedetlen vállbúbok, nyitott hát. Hosszú kormány-és evezőtolllak, csüngő, rövid szárnyak, sátoros, laza farok. Hosszú, vastag csüdök és ujjak. A tollazat határozatlan színe, fodrossága, a szín egyenlőtlensége. A szívhátúak koronacseppjének hiánya (kivéve a kék szívhátúakat), szárcsázott fej (homlokfolt),pofásság, bajuszosság, oldalasság, csikos szárny, színes has, nadrágosság. Rövid vagy nyitott (szakadt) előke. Az örvösök tarkázott hasa, combja és dereka. Az evező-és kormánytollak közötti színes tollak. A vörös-és sárga fakók szárny-és faroktükrének hiánya.
Az értékmérő küllemi jegyek elbírálásának sorrendje: Fej, szem, szemgyűrű, alak, állás, csőr,s zín, rajz.
Röpkövetelmény: 3óra 30 perc hosszidő.
Gyűrűméret:7mm,
|
|